| Max power | 67 hp (@8 000 RPM) |
| Max torque | 44 lb ft (@7 000 RPM) |
| Displacement | 736 cc |
| Layout | SOHC Inline-4 |
| Valves | 8 |
| Redline | 8 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 9.00:1 |
| Bore x Stroke | 61.0 mm x 63.0 mm |
| Oil capacity | 3.31 quart |
| Spark plug type | NGK D-8ESL, DENSO X-24ES |
| Cooling | Air |
| Weight to power | 7.67 lbs/hp |
| Power to weight | 326 hp/2500lbs |
| Battery type | 12V, 14Ah |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 1 piston |
| Front brake diameter | 296 mm |
| Rear brakes | Drum |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 178 mm |
| Front tire | 90/90 R19 |
| Rear tire | 110/80 R18 |