| Max power | 45 hp (@15 000 RPM) |
| Max torque | 15 lb ft (@12 000 RPM) |
| Displacement | 249 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 19 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 11.50:1 |
| Bore x Stroke | 48.5 mm x 33.8 mm |
| Oil capacity | 2.56 quart |
| Oil type | SAE10W–40, SAE20W–50 |
| Spark plug type | NGK CR9EH–9, NGK CR9EHVX–9 |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 7.69 lbs/hp |
| Power to weight | 325 hp/2500lbs |
| Battery type | 12V 8Ah, YTLBX7 |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 275 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 110/70 R17 |
| Pressure | 32.63 PSI |
| Rear tire | 140/60 R17 |
| Pressure | 36.26 PSI |