| Max power | 126 hp (@550 RPM) |
| Max torque | 125 lb ft (@4 500 RPM) |
| Displacement | 1833 cc |
| Layout | SOHC Flat-6 |
| Valves | 24 |
| Redline | 6 500 RPM |
| Idling speed | 730 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 10.50:1 |
| Bore x Stroke | 73.0 mm x 73.0 mm |
| Oil capacity | 4.16 quart |
| Oil type | SAE 10W30 |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 6.70 lbs/hp |
| Power to weight | 373 hp/2500lbs |
| Battery type | GYZ20L 12V 20Ah (10HR) |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 6 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 316 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 130/70 R18 |
| Pressure | 36.26 PSI |
| Rear tire | 200/55 R16 |
| Pressure | 40.61 PSI |
| Stock tires | Bridgestone G853 Radial G, Dunlop D423 |