| Max power | 27 hp |
| Max torque | 19 lb ft |
| Displacement | 471 cc |
| Layout | DOHC Inline-2 |
| Valves | 8 |
| Redline | 7 000 RPM |
| Idling speed | 1 500 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 10.70:1 |
| Bore x Stroke | 67.0 mm x 66.8 mm |
| Throttle bore | 34.0 mm |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 14.94 lbs/hp |
| Power to weight | 167 hp/2500lbs |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 296 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 240 mm |
| Front tire | 130/90 R16 |
| Rear tire | 150/80 R16 |