| Max power | 65 hp (@7 500 RPM) |
| Max torque | 68 Nm (@6 000 RPM) |
| Displacement | 692 cc |
| Layout | SOHC Single |
| Valves | 4 |
| Redline | 8 500 RPM |
| Idling speed | 1 600 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.70:1 |
| Bore x Stroke | 105.0 mm x 80.0 mm |
| Oil type | SAE 10W/50 |
| Spark plug type | Inside NGK LAR9BI-10, outside NGK LMAR7DI-10 |
| Cooling | Liquid |
| Battery type | YTZ10S |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 240 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 R17 |
| Rear tire | 160/60 R17 |