| Max power | 150 hp (@9 500 RPM) |
| Max torque | 92 lb ft (@7 500 RPM) |
| Displacement | 1195 cc |
| Layout | DOHC V-twin |
| Valves | 8 |
| Redline | 10 250 RPM |
| Idling speed | 1 400 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.50:1 |
| Bore x Stroke | 105.0 mm x 69.0 mm |
| Throttle bore | 52.0 mm |
| Oil capacity | 3.41 quart |
| Oil type | 10W50 |
| Spark plug type | inside NGK LKAR9BI9, outside NGK LMAR7A-9 |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 3.38 lbs/hp |
| Power to weight | 739 hp/2500lbs |
| Battery type | YTZ14S, 12V 11.2Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 267 mm |
| Brake fluid | DOT4|DOT5.1 |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Pressure | 34.81 PSI |
| Rear tire | 170/60 ZR17 |
| Pressure | 42.06 PSI |