| Max power | 50 hp (@5 700 RPM) |
| Max torque | 58 lb ft (@3 500 RPM) |
| Displacement | 903 cc |
| Layout | SOHC V-twin |
| Valves | 8 |
| Redline | 9 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 9.50:1 |
| Bore x Stroke | 88.0 mm x 74.0 mm |
| Throttle bore | 34.0 mm |
| Oil capacity | 3.50 quart |
| Oil type | 10W40 |
| Spark plug type | NGK CPR7EA-9 |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 12.39 lbs/hp |
| Power to weight | 201 hp/2500lbs |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 272 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 242 mm |
| Front tire | 130/90 R16 |
| Rear tire | 180/70 R15 |