| Max power | 110 hp (@11 000 RPM) |
| Max torque | 56 lb ft (@7 800 RPM) |
| Displacement | 748 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 11 500 RPM |
| Idling speed | 1 100 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 11.30:1 |
| Bore x Stroke | 68.4 mm x 50.9 mm |
| Throttle bore | 34.0 mm |
| Oil capacity | 3.60 quart |
| Oil type | 10W40 |
| Spark plug type | NGK CR9EK |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 4.41 lbs/hp |
| Power to weight | 566 hp/2500lbs |
| Battery type | 12V 8Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 300 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Front tire | 129/70 ZR17 |
| Rear tire | 180/55 ZR17 |