| Max power | 110 hp (@8 500 RPM) |
| Max torque | 72 lb ft (@7 700 RPM) |
| Displacement | 948 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 10 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 10.80:1 |
| Bore x Stroke | 73.4 mm x 56.0 mm |
| Throttle bore | 36.0 mm |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 4.31 lbs/hp |
| Power to weight | 580 hp/2500lbs |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 300 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 250 mm |
| Front tire | 120/70 ZR17 M/C (58W) |
| Rear tire | 180/55 ZR17 M/C (73W) |