| Max power | 195 hp (@13 400 RPM) |
| Max torque | 81 lb ft (@9 600 RPM) |
| Displacement | 998 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 14 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 13.40:1 |
| Bore x Stroke | 79.0 mm x 50.9 mm |
| Throttle bore | 50.0 mm |
| Cooling | Liquid |
| Battery type | 12V 8.6Ah (YTZ10S) |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 210 mm |
| Front tire | 120/70 - ZR 17 M/C (58W) |
| Rear tire | 200/55 - ZR 17 M/C (78W) |
| Stock tires | Pirelli Diablo Supercorsa SP 120/70R17, Pirelli Diablo Supercorsa SP 200/55R17 |