| Max power | 110 hp (@10 000 RPM) |
| Max torque | 61 lb ft (@8 000 RPM) |
| Displacement | 798 cc |
| Layout | DOHC Inline-3 |
| Valves | 12 |
| Redline | 11 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.20:1 |
| Bore x Stroke | 79.0 mm x 54.0 mm |
| Cooling | Liquid |
| Battery type | 12V 11Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 220 mm |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Rear tire | 190/55 ZR17 |