| Max power | 99 hp (@8 000 RPM) |
| Max torque | 75 lb ft (@4 000 RPM) |
| Displacement | 1037 cc |
| Layout | DOHC V-twin |
| Valves | 8 |
| Redline | 9 200 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 11.30:1 |
| Bore x Stroke | 100.0 mm x 66.0 mm |
| Throttle bore | 45.0 mm |
| Oil capacity | 2.93 quart |
| Spark plug type | LMAR8BI-9 |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 5.10 lbs/hp |
| Power to weight | 490 hp/2500lbs |
| Battery type | 12V 12Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 310 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 265 mm |
| Front tire | 110/80 ZR19 |
| Rear tire | 150/70 ZR17 |