| Max power | 39 hp (@8 500 RPM) |
| Max torque | 28 lb ft (@6 600 RPM) |
| Displacement | 398 cc |
| Layout | DOHC Single |
| Valves | 4 |
| Redline | 10 000 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 11.30:1 |
| Bore x Stroke | 90.0 mm x 62.6 mm |
| Oil capacity | 1.70 quart |
| Spark plug type | NGK CR8E, DENSO U24ESR-N |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 8.25 lbs/hp |
| Power to weight | 302 hp/2500lbs |
| Battery type | 12V 10Ah |
| Front brakes | Disc |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 300 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 240 mm |
| Front tire | 120/70 R17 |
| Rear tire | 140/70 R17 |