| Max power | 92 hp (@10 500 RPM) |
| Max torque | 48 lb ft (@8 500 RPM) |
| Displacement | 748 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 12 000 RPM |
| Idling speed | 1 100 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 10.90:1 |
| Bore x Stroke | 73.0 mm x 44.7 mm |
| Throttle bore | 36.0 mm |
| Oil capacity | 3.41 quart |
| Oil type | 10W40 |
| Spark plug type | NGK JR9C |
| Cooling | Oil |
| Weight to power | 5.44 lbs/hp |
| Power to weight | 459 hp/2500lbs |
| Battery type | YTX9-BS, 12V 8 Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 290 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 2500 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/80 ZR17 |
| Pressure | 36.26 PSI |
| Rear tire | 150/70 ZR17 |
| Pressure | 42.06 PSI |