| Max power | 182 hp (@12 000 RPM) |
| Max torque | 116 Nm (@10 000 RPM) |
| Displacement | 999 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 13 750 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.90:1 |
| Bore x Stroke | 74.5 mm x 57.3 mm |
| Oil capacity | 3.50 litre |
| Spark plug type | NGK CR9EIA-9, DENSO IU27D |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 1.12 kg/hp |
| Power to weight | 896 hp/Ton |
| Battery type | 12V 10Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Front tire | 120/70ZR17 M/C (58W) |
| Rear tire | 190/50ZR17 M/C (73W) |