| Max power | 140 hp (@9 500 RPM) |
| Max torque | 82 lb ft (@7 850 RPM) |
| Displacement | 1050 cc |
| Layout | DOHC Inline-3 |
| Valves | 12 |
| Redline | 10 000 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 12.25:1 |
| Bore x Stroke | 79.0 mm x 71.4 mm |
| Oil capacity | 3.31 quart |
| Oil type | 10W40, Motul 300V 10W40 |
| Spark plug type | NGK CR8EK |
| Cooling | Liquid |
| Battery type | 12V - 12Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 320 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 255 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Pressure | 34.08 PSI |
| Rear tire | 190/55 ZR17 M/C (75W) |
| Pressure | 42.06 PSI |