| Max power | 139 hp (@9 300 RPM) |
| Max torque | 90 lb ft (@6 200 RPM) |
| Displacement | 1215 cc |
| Layout | DOHC Inline-3 |
| Valves | 12 |
| Redline | 9 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 11.00:1 |
| Bore x Stroke | 85.0 mm x 71.4 mm |
| Oil capacity | 3.79 quart |
| Oil type | 10W40, 10W50 |
| Spark plug type | NGK CR8EK |
| Cooling | Liquid |
| Battery type | YTX20L-BS, 12V 18Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 305 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 2 pistons |
| Rear brake diameter | 282 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 R19 |
| Pressure | 31.91 PSI |
| Rear tire | 170/60 R17 |
| Pressure | 39.16 PSI |