| Max power | 143 hp (@10 000 RPM) |
| Max torque | 77 lb ft (@7 500 RPM) |
| Displacement | 998 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 20 |
| Redline | 11 500 RPM |
| Idling speed | 1 050 RPM |
| Management | Carburetor |
| Compression | 11.40:1 |
| Bore x Stroke | 74.0 mm x 58.0 mm |
| Throttle bore | 37.0 mm |
| Oil capacity | 2.84 quart |
| Oil type | YAMALUBE 4, 10W-30 |
| Spark plug type | NGK CR9E, DENSO U27ESR-N |
| Cooling | Liquid |
| Weight to power | 3.56 lbs/hp |
| Power to weight | 701 hp/2500lbs |
| Battery type | GT14B-4, 12V 12Ah |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 4 pistons |
| Front brake diameter | 298 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 267 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70 ZR17 |
| Pressure | 36.26 PSI |
| Rear tire | 180/55 ZR17 |
| Pressure | 39.16 PSI |