| Max power | 98 hp (@8 000 RPM) |
| Max torque | 79 lb ft (@6 000 RPM) |
| Displacement | 1251 cc |
| Layout | DOHC Inline-4 |
| Valves | 16 |
| Redline | 9 500 RPM |
| Idling speed | 1 200 RPM |
| Management | Fuel Injection |
| Compression | 9.70:1 |
| Bore x Stroke | 79.0 mm x 63.8 mm |
| Oil capacity | 3.98 quart |
| Oil type | 10W40, YAMALUBE 10W40 |
| Spark plug type | NGK DPR8EA-9 |
| Cooling | Air |
| Weight to power | 5.40 lbs/hp |
| Power to weight | 463 hp/2500lbs |
| Battery type | YTZ14S |
| Front brakes | Two discs |
| Front caliper | 2 pistons |
| Front brake diameter | 298 mm |
| Rear brakes | Disc |
| Rear caliper | 1 piston |
| Rear brake diameter | 267 mm |
| Brake fluid | DOT4 |
| Front tire | 120/70R17 |
| Pressure | 36.26 PSI |
| Rear tire | 180/55R17 |
| Pressure | 36.26 PSI |
| Stock tires | DUNLOP D252 L 120/70R17, DUNLOP D252 L 180/55R17 |